Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci

Nachlazení

Provází kýchání s tekoucím sekretem,rýma a často i zánět očí.Ptáci mají problémy s dýcháním,pokouší se uvolnit ucpané nosní dírky třením zobáku o bidlo.Nejčastějšími příčinami nachlazení jsou studená pitná voda průvan a pokles pokojové teploty.

Zánět volete

Je většinou infekčního původu-zpravidla ze znečištěné vody.Ptáček se dáví,vrávorá má slepené peří na hlavě.andulku ihned odvezte ke zvěrolékaři.

Zánět střev

Může mít hned několikac příčin,například otravu,infekci nebo parazity.Nemocný ptáček unaveně posedává po dně klece.Má průjem,takže okolí kloaky (řitě) je brzy zalepeno trusem.Okolí kloaky očistěte,silně zašpiněné peří odstřihněte.Nejlepší je však takovému stavu předcházet:dávejte pozor na kvalitu krmiva a nikdy nenechávejte andulky před jídlem mlsat.

, proč vzniká
Klování může u andulek propuknout kdykolii a u kterékoli. Na vinně je téměř vždy = člověk. Je tomutak protože se andulka -provokuje- , -dráždí- , a ona se takto jen brání. Je to její projev nespokojenosti, někdy obrany, také nezájmu a nebo klovnutím může naznačit něco jako - Nech mě být! - .
Do jisté míry se jedná o pouhé ,,chvilkové jednání" - což je v pořádku, avšak od jisté míry - kdy andulka klove bezdůvodně, se jedná o
agresivitu, která může stále stoupat. Je to velice nepříjemné a zbavuje se tohoto zlozvyku opravdu jen těžce.

Jak předejít tomuto zlozvyku
Andulku bychom rozhodně neměli nějak provokovat, vůbec ne jí jí něčím šťouchat do tělíčka ( to je počátek konce ) , -drnčit- ať už prstem nebo klacíkem po mřížkách na kleci a podobné nesmysly, které by se nelíbili ani nám, lidem.
Zbytečně na ni nekřičet, nepřikrývat klec ad.

Jak se tohoto zlozvyku zbavit
Ikdyž je to těžké, dá se to nějak -omezit- . Bylo by dobré pokaždé, když
andulka klovne, jí okamžitě zavřít do klece, ukázat na ní vztyčeným prstem, zvýšit hlas - zasyčet... zkrátka cokoli, aby andulka pochopila, že se zlobíme, že něco dělá špatně.
To nejhorší, co můžeme udělat je, být k andulce agresivní, ať už v dané chvíli po klovnutí, nebo vůbec tak - všeobecně. Pochopitelně ona, jako malý tvoreček se brání a jak jinak než - klováním...

 

Štětinky

Co to štětinky sou? jak vypadají?
Malé štětinky jsou na dotek tvrdé, vypadají jako malé -ostny-. Mají bílou barvu a jejich růst je poněkud rychlý, dosahují i půl centimetru. Rostou od ozobí výš na temeno hlavy.

Proč vznikají?
Nejčastější příčina proč štětinky vznikají je nedostatek
vitamínů, nebo nějaké složky v potravě a může se jednat o cokoliv, bílkoviny, tuky, jód, vápník... čímž pádem chybí nějaká pochoutka, která tyto složky obsahuje.

Jak se jim ubránit a jak je léčit?
Podobně jako u nás, u lidí, je i u zvířat dobré dopřát si něco "nezdravého", nebo něco zdravého, ale ve velkém množství, mám na mysli například tučné tyčinky pro andulky, i tuk tělo vyžaduje. Nebo andulky nechat zobnout z našeho talíře =).
Nejlepší ochrana proti štětinkám je dopřát andulce veškeré pochoutky, každá totiž nějakou složku obsahuje. Proto je dobré andulce nabídnout trávu, tvrdé vajíčko, ovoce a zeleninu, tyčinky, dodatkové vitamínky v podobě barevných pros nebo kapek do vody a jiné.
A co dělat, když se štětinky začínají objevovat? Jen dodat veškeré dobroty, jak už bylo řečeno, samozřejmostí je čistá čerstvá voda, písek, sépiová kost a není na škodu zakoupit kapky do vody na celkovou vitalitu, na vitamíny.

Pozor
- ne u všech andulek štětinky značí nedostatek nějaké složky, některé andulky jej mají dané genem. A jak poznáme, že se nejedná o geny ale o problém?
- Štětinky, které sou genové nerostou -naráz-,
andulky je mají většinou od malička
- kdežto oproti tomu štětinky, které značí problém vyrostou ihned, a ve velkém množství v horším případě vypadá i peří v okolí.

*Výjmka - někdy se však také stává, že štětinky začnou růst aniž by andulce nějaké složky chyběli, jedná se spíše o momentální -nevyrovnaný- stav látek, který by se však měl dál to týdnu zpátky do pořádku.

 

 

 

Ptačí chřipka

Co to je ptačí chřipka?
Ptačí chřipka je virové onemocnění, které se řadí mezi tzv. zvířecí chřipky. Infikuje zejména ptáky, méně často prasata. Mezi domácími ptáky se nákaza šíří nejrychleji, onemocnění se však vyskytuje i u divokých ptáků. U ptákůse onemocnění projevuje ve dvou formách. Ta těžší je vysoce nakažlivá a vede k úhynu velmi záhy po nákaze. Úmrtnost dosahuje 100 procent.

Jak se ptačí chřipka přenáší na člověka?
Pro člověka je nejvíce nebezpečný virus H5N1, jeden z asi 15 dosud známých druhů virůptačí chřipky, který je podtypem chřipkového viru typu A. Jeho hostitelem jsou ptáci, nejčastěji stěhovavé kachny, které jsou proti nemoci nejodolnější. Naopak domácí drůbež do několika hodin podlehne. Téměř všechny dosavadní lidské oběti nemoci přišly do přímého styku s nakaženými ptáky. Smrtící virus vnikal do jejich těl nejčastěji prostřednictvím ptačích výkalů a výměšků, které uschnou a rozpadají se na prach, jenž poté lidé vdechují. V případě tepelné úpravy jídel z drůbeže je možnost nakažení zanedbatelná. H5N1 zatím není přenosný zčlověka na člověka.

Kdy se virus H5N1 objevil poprvé u člověka?
Nový druh ptačí chřipky, který napadá prostřednictvím viru H5N1 i člověka, se poprvé objevil v roce 1997 v Hongkongu, opětovně se objevil v prosinci 2003 v Jižní Koreji. V Asii od konce roku 2003 zemřelo na infekci 61 lidí ze 118 nakažených. Nejvíce lidí (41) zemřelo ve Vietnamu. Ze statistik vyplývá více než padesátiprocentní úmrtnost při infekci virem H5N1. Z Evropy hlásí výskyt H5N1 Rusko, Rumunsko a Turecko. Virem H5N1 byl také infikován papoušek, který uhynul v Británii v karanténě.

Jak se ptačí chřipka u člověka projevuje?
Příznaky ptačí chřipky u lidí jsou podobné jako u klasické chřipky: horečka, suchý kašel, bolest hlavy a bolest svalů, přičemž se mohou objevit i příznaky méně časté - například zánět spojivek, zápal plic, akutně ztížené dýchání a další příznaky, které mohou ohrožovat život.

Proč je ptačí chřipka pro člověka tak nebezpečná?
Běžnou chřipku způsobuje vždy jen mírně se měnící chřipkový virus, proti němuž mají lidé protilátky, případně nemívá nemoc tak těžký průběh a dá se proti ní očkovat. Případnou pandemii by způsobil zcela nový typ viru, který by se snadno šířil z člověka na člověka - lidé by proti němu přitom neměli žádné protilátky, protože se s ním zatím nesetkávají.

Existuje na ptačí chřipku lék?
Proti nemoci zatím neexistuje účinný lék ani vakcína. Dobré zkušenosti jsou podle odborníků s antivirotiky Tamiflu a Relenza, které lze užívat jak při prevenci, tak při léčbě ptačí chřipky. Očkování proti běžné chřipce nepomáhá, ale určitý význam má. Existuje totiž obava, že u oslabených lidí, kterým by jinak hrozil komplikovaný průběh běžné chřipky, by se mohl virus změnit v nebezpečnou pandemickou formu. Proto je důležité zabránit, aby dostali i obyčejnou chřipku.

Epilepsie
Tuto nemoc můžou mít i andulky, je to velmi nepříjemná nemoc, která není u zvířat tak známá. Již odpověď na tuto otázku ( Co to vlastně Epilepsie je? ) je velmi složitá, neboť se pod pojem epilepsie dá zahrnout množství různorodých onemocnění jejichž společným projevem jsou zpravidla křečové stavy ať už části, či celého organismu.


V zásadě se ovšem jedná o tři skupiny onemocnění:
1) idiopatická epilepsie - pod tento pojem
zahrnujeme všechny křečové a další stavy, jejichž původ je pravděpodobně ve velkém mozku, ale jejichž příčinu neznáme. Označit epilepsii za idiopatickou můžeme až po vyloučení všech dalších eventualit.
2) primární epilepsie - mají svůj původ v mozku a jejich příčina je zřejmá. Nejčastěji se jedná o nádory mozku, poruchy krvení mozku (tzv. cévní příhoda, mrtvice), následky úrazů mozku a pod.
3) sekundární epilepsie - mají svůj původ mimo mozek, avšak dokáží ovlivnit jeho činnost, nejčastěji se jedná o různé poruchy výměny látkové, jako je jaterní selhání, ledvinné selhání, cukrovka nebo další poruchy žláz s vnitřní sekrecí a mnoho jiných příčin.
Společným jmenovatelem všech výše uvedených onemocnění je schopnost vyvolat v části či celém mozku nekontrolované výboje (dobře zachytitelné na EEG zápisu).

Jak se chovat k andulce, která má
epileptický záchvat? (pomoct?)
Stav jako takový bohužel příliš ovlivnit nemůžete. Rozhodně není vhodné pokoušet se zvíře vzbudit nebo jinak zasahovat do průběhu záchvatu, neboť jej stejně neovlivníte a můžete pouze zavinit poškození zdraví zvířete.
Dojde-li k pomočení či pokálení, je samozřejmě vhodné tyto exkrementy co nejrychleji odstranit, aby nedocházelo k zbytečnému potřísnění kůže a srsti zvířete.
Přestože epileptický záchvat vypadá dramaticky a nebezpečně, kroměstatus epilepticus nepředstavuje z okamžitého hlediska pro zvíře prakticky žádné nebezpečí a není se tedy třeba znepokojovat. Vždy je však nutno stav vašeho zvířete konzultovat s veterinárním lékařem!

Cítí při záchvatu něco?
Přesná odpověď není, ale

veterináři

se domnívají, že žádné bolesti neprobíhají.

VAROVÁNÍ!
Pokud máte nějakou andulku, která má tyto záchvaty a je v hejnu. Nikdy ji nenechte zahnízdit jelikož je tato nemoc genetická.

Léčba
Epilepsie je onemocnění léčitelné, většinou však ne vyléčitelné. Léčí je lékami.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář